top of page

Muzaffer Akpınar Vakfı

Vakıf, 1980 yılında Yılmaz Akpınar tarafından, 4 dönem Balıkesir Milletvekili olarak görev yapan babası Eczacı Muzaffer Akpınar adına kuruldu. Muzaffer Akpınar Vakfı, Balıkesir’in Edremit Körfezi’nde sağlık ocakları, hastane ek pavyonları, sosyal tesisler, parklar, kütüphane ve okul binaları yaparak, bugüne kadar 25’ten fazla eserle hizmet verdi. Yöre halkına gıda, ilaç ve öğrencilere burs vermek sureti ile yardımda bulundu ve bulunmaya devam ediyor.

 

İçinde bulunduğumuz dönemde, Muzaffer Akpınar Vakfı memleketimizde binadan çok eğitime ve içeriğe, öğrenmeye katkıda bulunabilmek, yoksullukla mücadele etmek ve kadın istihdamını arttırmak önceliklerini benimsemiştir. Bu bilinçle Vakıf, hem Uzman Psikolog Defne Aruoba Akpınar’ın liderliğinde Bilişsel Beceri Sosyal Sorumluluk Projesini yürütmekte, hem de Yılmaz Akpınar Edremit Mikrofinans şubesiyle ihtiyaç sahibi kadınlara destek olmaya devam etmektedir.

 

Bilişsel Beceri Sosyal Sorumluluk Projesi dikkat eksikliği ve öğrenme güçlüğü çeken dezavantajlı öğrencilerimizin akademik performansını arttırır, ders çalışmasını, ödev yapmasını ve sınavlara hazırlanmasını destekler. Amaç, bilişsel becerilerin yetersizliğinden kaynaklanan akademik, sosyal ve duygusal problemlerin üstesinden gelmektir. Bu proje için gönüllü psikoloji öğrencileri özel bir eğitimden geçtikten sonra eşleştirildikleri ilkokul öğrencileri ile 20’şer saatlik çalışma programına girmektedirler. Süreç öğrencilerin akademik başarılarını arttırmakta, başarı ile gelen özgüven neticesinde ebeveynleri, öğretmenleri ve arkadaşları ile daha olumlu ilişkiler kurabilmektedirler. Bugüne kadar yaklaşık 200 gönüllü psikoloji talebesi ile 1000 kadar öğrenciye ortalama 20’ şer saat birebir eğitim verilmiştir.

 

Muzaffer Akpınar Vakfı ve Türkiye İsrafı Önleme Vakfı işbirliğiyle faaliyete geçen Yılmaz Akpınar Edremit Mikrofinans şubesi, 2018 yılından bu yana 210 yoksul girişimci kadına ulaşmış olup, kendi işlerini kurmaları için toplamda 345.500 TL mikrokredi dağıtımı gerçekleştirmiştir.

bottom of page