top of page
ayseakpinar.jpg

Ayşe Akpınar

1938 yılında Edremit’de doğdu. ilköğrenimini Edremit’de İstiklal İlkokulu'nda yaptı. Orta ve liseyi Arnavutköy Amerikan Kız Koleji’nde tamamladı. Lise 1 yılında American Field Service bursu ile Türkiye’den giden ilk kız talebelerin arasında bulunarak Virginia’da okudu. 

1958 yılında Yılmaz Akpınar ile evlendi ve yaşamına İstanbul’da devam etti. Muzaffer Akpınar adında bir oğlu, 2 torunu var. Uzun yıllar Yılmaz Akpınar’ın kurduğu, bir eğitim ve sosyal yardım vakfı olan Muzaffer Akpınar Vakfı’nda çalıştı. Birçok okul ve sağlık ocağı yapımında görev aldı.

Hayatının her döneminde üretken olan Akpınar; bir süre vitray çalışması yaptıktan sonra, renklere olan tutkusu onu resime yöneltti. 2002 yılında İrfan Önürmen ile resme ilk adımını attı. İki yıllık bir çalışmadan sonra hastalığı dolayısı ile resme iki yıl ara verdi. 2006 yılında Hayrettin Sönmez Atölyesi'ne girdi. Ve halen aynı atölye bünyesinde çalışmalarına devam etmektedir.

Çalışmaların tamamını tuval üzeri yağlı boya tekniği ile resmedilmiş eserler oluşturmaktadır. Kompozisyonlarının geneli ilhamını doğadan almaktadır. 

Çalışmalarından elde edilen tüm bağış gelirleri; Muzaffer Akpınar Vakfı aracılığı ile maddi desteğe ihtiyaç duyan başarılı öğrencilerin eğitim giderlerine ve sağlık ocağı, okul gibi sosyal projelerin hayata geçirilmesine aktarılmaktadır.

bottom of page